Historia przedsiębiorstwa Centrum Sauny, cz. 1
28 stycznia 2015
Pokaż wszystko

Mistrzostwa w saunowaniu (2001)

mistrzostwa w saunowaniu 9

HEINOLA LOYLY MM 2001 .. naprawdę myślałem że to są żarty!!!

mistrzostwa w saunowaniu 6

Wypływamy statkiem w morze aby zażyć na nim kąpieli w saunie kajutowej.

Zaproszenie jakie otrzymałem od firmy Harvia,nie było dla mnie zaskoczeniem. Współpracowałem już z nią od paru lat, stąd też pomyślałem iż zaproszenie aby zwiedzić fabrykę i zobaczyć jak przebiega proces produkcyjny u jednego z największych producentów piecy i saun w Europie dla swego Przedstawiciela to normalne. Jakim zaskoczeniem było dla mnie i całej naszej ekipy,gdy po powitaniu przez Zarząd Harvii otrzymaliśmy od dyrektora ds. exportu do Polski,Czech i Słowacji Pana Jarosława Romana zaproszenie do wzięcia udziału i tu uwaga… w Mistrzostwach Europy w .. siedzeniu w saunie – mistrzostwa w saunowaniu!

mistrzostwa w saunowaniu 8

W oczekiwaniu na swoją kolejkę do zawodów.

Tak, tak, nie pomyliłeś się nasz drogi czytelniku, zostałem zaproszony do wzięcia udziału w zawodach polegających na tym kto dłużej wytrzyma w saunie. Nie ukrywam iż zdziwiło mnie to bardzo, gdyż w swojej dotychczasowej działalności zawsze starałem się podkreślać że w saunie przebywamy tak długo i w takich warunkach w których czujemy się dobrze a siedzenie w saunie na wytrzymałość kłoci się z jej ideą. No ale co zrobić, nie byłbym sobą gdybym się nie zgodził stanąć w szranki z wytrawnymi sauniarzami z Finlandii,Niemiec,Szwecji,Austrii,Kanady,Rosji,Kazachstanu i inymi. Polskę reprezentowaliśmy we dwójkę z Panem Michałem Łupkowskim z Warszawy z f-my Harvialand. Udział w zawodach brały 84 osoby,w tym grupa pań licząca 12 zawodniczek.

mistrzostwa w saunowaniu 9

W oczekiwaniu na wejście do kabiny

Mistrzostwa w saunowaniu były przewidziane na dwa dni. Był to wspaniały festyn,a więc nie zabrakło muzyki, występów folklorystycznych, budek z miejscowymi potrawami,piwem i akcesoriami do saun. Można było nawet skorzystać ze samochodu-sauny. Wyobraźcie sobie Państwo 20 letnią Dacię 1300 przerobioną na… Saunę.Wnętrze wyłożone świerkiem,trzy miejsca siedzące,w bagażniku piec na drewno,z dachu wystający dymiący komin,wspaniała rzecz,sauna na kołach. Cała impreza odbywa się już od paru lat w fińskiej miejscowości Heinola w, które jest organizatorem tej imprezy. Głównym sponsorem zawodów była f-ma Harvia która również wyposażyła imprezę w niezbędny sprzęt. Zawodnicy zostali podzieleni na grupy,panie osobno i panowie osobno. W pierwszym dniu odbyły się eliminacje do półfinałów,w drugim dniu półfinały i finały z dekoracją zwycięzców.
Celem współzawodnictwa jest jak najdłuższe przebywanie w saunie w stosunkowo skrajnych warunkach jakim jest wysoka temperatura około 100.0C i bardzo duża wilgotność, która jest najgorsza dla zawodników. Proszę sobie wyobrazić że co 30 sek na piec jest rozpylana woda w ilości 0,5l.Kto korzysta z kąpieli saunowych to wie co to znaczy. Po 2min siedzenia w takiej saunie nie ma czym oddychać,ma się wrażenie że połyka się ..ogień! Pozycja w saunie jest losowana a zawodnicy otrzymują swoje numery startowe wypisywane flamastrem na ramieniu. Na specjalnie do tego przygotowanej estradzie wystawione są dwie Sauny gdzie na przemian przebywają zawodnicy.

Publiczność przebywająca na trybunach może swobodnie oglądać i dopingować zawodników w wielu językach. Na dużym telebimie ustawionym z lewej strony estrady można oglądać co się dzieje w saunach , jak reagują zawodnicy na te skrajne warunki kąpieli saunowej. Zawodnicy przed wejściem do Sauny są badani przez lekarza,jest z nimi przeprowadzany krótki wywiad zdrowotny. Później siadają na ławce przed sauną i na znak dany przez sędziego zajmują w niej swoje wcześniej wylosowane miejsce. Wylosowane miejsce w saunie nie jest bez znaczenia.Lepiej mają zawodnicy którzy siadają bliżej wyjścia.Wiąże się to z możliwością zaczerpnięcia chłodnego powietrza przy wychodzenie kolejnych zawodników którzy już nie wytrzymuja temperatury i warunków jakie panują podczas seansu.Zawodnicy siedzący głębiej w saunie są tego nawiewu pozbawieni. Każda sauna jest dobrze przeszklona co daje możliwość wglądu sędziom do środka. Umożliwiają to wycieraczki zamontowane na oknach gdyz przy takiej wilgotności szyby gwałtownie parują. Po wejściu ostatniego zawodnika, zamykane są drzwi Sauny i następuje liczenie czasu.Sędziowie cały czas zaglądają do wnętrza a każdy zawodnik musi potwierdzić podniesionym do góry kciukiem swoja zdolność do dalszego przebywania w saunie.Brak reakcji zawodnika na sygnał sędziego powoduje iż na polecenie tego ostatniego należy niezwłocznie saunę opuścić.

Podczas zawodów w których ja i mój partner z Warszawy braliśmy udział, niestety ale nieodzowna była akcja karetki pogotowia ratunkowego która z lekarzem przez cały czas trwania zawodów była na miejscu. Należało wynieść i reanimować dwóch zawodników którzy stracili świadomość i zdolność samokontroli. My jako niedoświadczeni zawodnicy postanowiliśmy bardziej wystartować w zawodach na zasadach ciekawości i rządzy kolejnego doświadczenia. Było gorąco nie powiem. Okres jaki udało mi się wytrzymać w saunie to 5min33sek,wyszedłem gdy było mi cza gorąco!Zająłem 52 miejsce które uważam za dobre.

Pierwsze miejsce w grupie mężczyzn zajął Fin Leo Pusa z czasem około 19 min,drugie jego rodak Ahti Merivirta ,trzeci na podium stanął również skandynaw Kimmo Turunen. W grupie pań pierwsze miejsce zajęła Finka Annikki Peltonen,druga była Rosjanka Margarita Sherba a trzecie Sadethan Izembaeva z Kazachstanu.

Tak było w roku 2001…

Myślę ze jest to dobra zabawa pod warunkiem ze traktuje się ją we właściwy sposób. Zresztą każdy ze sportów ma swoja granice których rozsądny człowiek nie powinien przekraczać.