mistrzostwa w saunowaniu 9
Mistrzostwa w saunowaniu (2001)
15 kwietnia 2002
Historia firmy Centrum Sauny, cz. 2
28 stycznia 2015
Pokaż wszystko

Historia przedsiębiorstwa Centrum Sauny, cz. 1

Lata 70-te – jeszcze nie sauny, zaczęło się od mechaniki.

Początek działalności firmy Pana Jacka Domagalskiego datuje się na lata 70-te XX wieku. Zaczynał on nie od saun, o których wtedy nikt jeszcze nawet nie marzył, ale od mechaniki samochodowej, czyli dziedzinie na której znał się najlepiej i w której się kształcił. Dokładnie w 1971 roku został zbudowany pierwszy garaż w którym rozpoczął działalność gospodarczą polegającą na naprawach oraz przeglądach technicznych samochodów osobowych głównie marki Fiat i Polonez. W ramach działalności były również przeprowadzone konserwacje samochodów osobowych, a konkretnie podwozi samochodowych specjalnymi szwedzkimi środkami.

warsztat-historia-centrum-sauny

Na przełomie lat, garaż samochodowy Pana Domagalskiego zaczął się przeobrażać w firmę która zyskiwała coraz większe zaufanie Klientów. Ponieważ ilość tych ostatnich się zwiększała, należało pomyśleć o kolejnych ruchach. Było nim zapewne uzgodnienie i uruchomienie punktu przeglądów i napraw w Warsztatach Technikum Zespołu Szkól Samochodowych nr.47 w Poznaniu na Ratajach, gdzie za zgodą Dyrekcji w ramach swej nauczycielskiej etatowej pracy Pan Jacek Domagalski wraz z kolegą Panem Zbigniewem Szklarskim mogli podczas zajęć warsztatowych wykonywać tego typu usługi, co nie było obojętne dla procesu szkoleniowego uczniów przechodzących akurat przez działy będące w kompetencji dyplomowanych nauczycieli zawodu jakimi byli obaj Panowie.

Po 8 latach takiej działalności  obaj panowie zaczęli myśleć o założeniu własnej firmy samochodowej. Decyzje zostały podjęte w roku 1979 i po 1,5 rocznym okresie przygotowawczym, zakupie działki budowlanej i budowie w roku 1981 został otwarty Warsztat Mechaniki Samochodowej o profilu naprawa samochodów marki Fiat 125,126 i Polonez.
Pan Jacek Domagalski jako wielokrotny Lauret I Miejsca Turnieju Młodych Mistrzów Techniki i Racjonalizacji w skali wojewódzkiej i Ogólnopolskiej, uhonorowany audiencją u Premiera Polski Piotra Jaroszewicza i dodatkową nagrodą w postaci wstępu na Politechnikę poznańską bez egzaminu, doskonale przygotował proces technologiczny napraw i przeglądów samochodów jakie miały być obsługiwane w nowej firmie. On też zajął się logistyką całego przedsięwzięcia co ze względu na czas powstania firmy nie było łatwą rzeczą.
W tym czasie została zarejestrowana Spółka Cywilna obu Panów, którzy już w tej formie przystępują do swojej oficjalnej wspólnej działalności gospodarczej.

Na siedzibę firmy wybrano działkę o idealnej lokalizacji, przy głównej arterii Poznania jaką jest ulica Historia Centrum Sauny KarcherGłogowska (pod tym samym adresem czyli dokładnie ul. Kotowo 5 mieści się do dnia dzisiejszego firma Centrum Sauny!)
Wracając jeszcze do historii, przez 14 lat firma samochodowa cieszyła się dużym zainteresowaniem Klientów, a co najważniejsze ich zaufaniem.
Równolegle dla uzupełnienia swej działalności w roku 1988 pomysłem Pana Domagalskiego została uruchomiona dodatkowa usługa dla Klientów, a mianowicie czyszczenie tapicerki i polerowanie nadwozi samochodów osobowych za pomocą urządzeń niemieckiej firmy KARCHER.

 

Była to duża nisza na rynku polskim i jak się można było spodziewać, firma na brak pracy nie narzekała.
Ponieważ cały czas rynek polski borykał się z niewystarczającą ilością samochodów osobowych dobrej jakości, w roku 1989 pan Jacek Domagalski rejestruje kolejną firmę pod nazwą „BEL-FIAT-POL”,  której zadaniem jest sprowadzanie używanych nieuszkodzonych samochodów z krajów Beneluxu.
Konkretna współpraca nawiązana z generalnym Przedstawicielem FIATA w Brukseli, owocuje dostarczaniem do polski niedrogich, w dobrym stanie samochodów używanych marki Fiat.
Równolegle do tej działalności firma Panów Szklarskiego i Domagalskiego prowadzi działalność szkoleniową polegająca na przyjmowaniu i szkoleniu uczniów do zawodu Mechanika samochodowego.
Poprzez swoją przynależność do Cechu Rzemiosł Metalowych i Elektrotechnicznych usługi Warsztatu Samochodowego są coraz bardziej fachowe, a prowadzona dokumentacja ma znamiona profesjonalizmu nie odbiegającego od wielu renomowanych zakładów państwowych.

Historia Centrum Sauny - siedziba

Lata 90 to tak jak wszędzie okres dużych zmian i destabilizacji gospodarczej kraju, a raczej prób dochodzenia do swoistej reorganizacji i odbudowy gospodarki.
Zmianom tym również nie oparła się firma obu Panów.
Ponieważ kapitał firmy nie był zbyt duży, a obaj Wspólnicy zawsze realizowali swoje plany na tym co mają bez żadnych kredytów, stąd nie podjęli wielkiego ryzyka zapożyczenia się aby zakupić nowe tereny i zbudować dużą stację obsługi z salonem samochodowym.
Stąd tez nie podjęcie tego ryzyka odbiło się wkrótce na spadku ilości Klientów, którzy zaczęli odwiedzać nowe salony samochodowe, gdzie dokonywali zakupów nowych samochodów i tam zostawali związani z przeglądami i naprawami gwarancyjnymi.

biuro firmy

Spadek klientów wymusił na właścicielach Warsztatu Samochodowego szukania nowych źródeł dochodu i utrzymania swych rodzin i pracowników.
Tutaj pomocnym okazał się wcześniejszy kontakt z Panem Michałem Białym, który prowadził firmę współpracującą z Fińskim producentem systemów wentylacyjnych.

Co było dalej? W kolejnym wpisie…