Serwisy saun – wykaz czynności
29 stycznia 2015
Aromaterapia, cz. II
15 kwietnia 2015
Pokaż wszystko

Aromaterapia w saunie, cz I

aromaterapia - olejki zapachowe

Aromaterapia w saunie cz. I

Seanse w saunie są zabiegami terapeutycznymi, odprężającymi, relaksującymi, pomagającymi usuwać napięcia nerwowe, dające poczucie odprężenia fizycznego i psychicznego, ale saunę i łaźnię parową można równocześnie wykorzystać do zabiegów aromaterapii. Aromaterapia wykorzystuje w zabiegach terapeutycznych i kosmetycznych pachnące naturalne olejki eteryczne, pozyskiwane z roślin. Mamy tu do czynienia z dwojakim oddziaływaniem.

Po pierwsze oddziaływanie zapachowe na psychikę człowieka, po drugie olejki te będąc wieloskładnikową mieszanką związków chemicznych biologicznie czynnych, w czasie zabiegów aromaterapeutycznych dostają się do organizmu i oddziałują leczniczo. Dlatego aromaterapię możemy porównać w pewnym sensie do ziołolecznictwa.

Najczęściej stosowaną definicją w pełni określającą aromaterapię jest definicja określająca ją jako metodę naturalnej medycyny i kosmetyki, w której stosuje się naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z roślin, wprowadzane do organizmu przez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub przez skórę (masaż, kąpiel, kosmetyk, kompres). Jak widać metoda ta jest rewelacyjnie prosta a zarazem skuteczna i przyjemna w stosowaniu w celu usuwania wielu dolegliwości.

akcesoriaHistoria od czasów najdawniejszych wskazuje, że ludzie używali olejków eterycznych do wielu różnych celów, wśród których działania terapeutyczne były najważniejsze. Stare księgi indyjskie, egipskie papirusy czy stare chińskie recepty zawierają opisy olejków eterycznych. Są one opisywane w literaturze starożytnej, w poezji, a także w legendach na przykład królowa Egiptu Kleopatra, która cierpiała na bezsenność używała do snu poduszek napełnionych płatkami róży, co zapewniało jej dobry sen i piękne senne marzenia. Wiadomo, że w czasach średniowiecznych podczas wielkich epidemii nie ulegali im rękawicznicy, ponieważ modne było wówczas mocne perfumowanie skóry.

Historia opowiada też o średniowiecznym angielskim miasteczku, które uniknęło epidemii cholery, ponieważ cała ludność trudniła się uprawą i destylacją lawendy. Wiele lat później Francuz Gatefosse potwierdził antyseptyczne działanie olejku lawendowego lecząc rannych żołnierzy w czasie I wojny światowej. Właśnie on jest twórcą określenia „AROMATERAPIA” i napisał pierwszą książkę na ten temat. W okresie międzywojennym aromaterapia rozwinęła się we Francji skąd przedostała się do Anglii. Po II wojnie światowej, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat Aromaterapia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej.

Aromaterapia w Polsce wprowadziła książka dr Wł. St. Bruda i dr I. Konopackiej „Pachnąca apteka – tajemnice aromaterapii”- do której to czytania gorąco Państwa zachęcam. Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów leczenia opiera się na bezpośrednim lub pośrednim stosowaniu olejków eterycznych.

My sami, choć najczęściej nie zdajemy sobie z tego w pełni sprawy, poddajemy się zabiegom aromaterapeutycznym. Będąc na spacerze wdychamy zapach otaczającego nas świata przyrody. Podczas upalnego lata w lasach iglastych wdychamy żywicę, wiosną na łąkach setki różnych zapachów wydzielanych przez rośliny, z których to właśnie robi się wyciągi – esencje wyciągi, stosowane później w czasie zabiegów aromaterapeutycznych. Poddając się zabiegowi aromaterapeutycznemu należy dokładnie przestrzegać pewne wskazówki i porady. Według książki dr I. Konopackiej Brud i dr Wł. St. Bruda – „Aromaterapia dla każdego” te zasady stanowią dekalog aromaterapii, który głosi:

  1. Używaj tych olejków i mieszanek olejków, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
  2. Przygotowując mieszankę, nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych. I tak każdy z nich zawiera wielkie bogactwo cennych składników.
  3. Nie stosuj większych dawek olejków niż jest to wskazane: 5 – 10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10 – 15 kropli do kąpieli w wannie, 15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.
  4. Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.
  5. Nie stosuj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Do masażu rozpuszczaj je w tzw. nośniku, którym powinien być naturalny olej roślinny.
  6. Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuść w łyżce oleju roślinnego roślinnego wetrzyj za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu 12 godzin nie pojawi się czerwony odczyn, wypryski, podrażnienie lub swędzenie, olejek możesz stosować.
  7. Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznej z myciem ciała w płynach pianotwórczych. Zanurz się w ciepłej kąpieli przynajmniej na 15 minut i poddaj się relaksowi.
  8. Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach. W przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń aromaterapeuty.
  9. Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości,
  10. Stosuj olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach, czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów.

Osoby ze skłonnościami do alergii lub szczególnie wrażliwe na zapachy i kosmetyki, powinny wykonać przed zabiegami najprostszy test na uczulenie zgodnie z pkt 6 dekalogu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów przed zastosowaniem nawet najbardziej łagodnych zabiegów aromaterapeutycznych należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

W części II artykułu, do czytania którego Państwa gorąco zachęcam, poruszę zagadnienia dotyczące zastosowania aromaterapii w saunach i łażniach oraz oraz opiszę najczęściej stosowane olejki i ich właściwości.

Jacek Domagalski

Artykuł ukazał się pierwotnie w czasopiśmie Polskiego Związku Saunowego SAUNA.

Artykuł opracowano na podstawie książek dr I. Konopackiej Brud i dr Wł. ST. Bruda – „Pachnąca apteka – tajemnice aromaterapii” i „Aromaterapia dla każdego”