Serwisowanie saun, kabin podczerwieni i urządzeń w nich zamontowanych (rys ogólny).
Sauna lub kabina podczerwieni po odbiorze technicznym nadaje się już bezpośrednio do eksploatacji tak w obiekcie prywatnym czy publicznym chyba że przepisy danego obiektu stanowią inaczej.
Mam tutaj na myśli obiekty duże publiczne gdzie oprócz zespołu saunowego funkcjonują inne elementy spa (pływalnia, łażnie parowe, jacuzzi, restauracje, bary, studnie lodowe, groty śnieżne i inne). Wtedy oczywiście można zacząć eksploatację po decyzji Inspektora co do gotowości całego obiektu.
Sam serwis saun czy kabin podczerwieni w obiekcie prywatnym sprowadza się do regularnego mycia ław i raszek podłogowych zwykłym szarym mydłem i ciepłą wodą nie częściej jednak niż raz na miesiąc lub w saunach użytkowanych 1-2 razy w tygodniu 2-3 razy do roku.
Dokonują tego w obiekcie prywatnym właściciele sauny lub zlecają serwisowi.
Tutaj też raz na dwa lata jest wskazana wymiana kamieni w piecu oraz sprawdzenie instalacji elektrycznej.
Sprawdzeniu podlegać powinny też zamki drzwi a konkretnie systemy rolkowe które przy prawidłowej regulacji powinny zapewnić bezproblemowe otwarcie się drzwi sauny pod naciskiem 6-8kG od wnętrza sauny. Mniejsza siła potrzebna do otwarcia drzwi spowoduje ich samoczynne otwieranie a co za tym idzie straty ciepła a zbyt duża siła jaka jest wymagana do ich otwarcia sygnalizuje nam zagrożenie które może zakończyć się w skrajnych przypadkach blokadą drzwi a co za tym idzie niemożnością opuszczenia kabiny sauny.
Przegląd powinien również obejmować system wentylacyjny kabin.
Jeśli chodzi o obiekty publiczne to są te same wymagania tylko robione odpowiednio częściej.
Elementem dodatkowym w takich obiektach (publicznych) jest wymóg codziennej dezynfekcji ław,oparć,posadzki.
W obiektach publicznych rolę tą przejmują firmy sprzątające które po wskazówkach przekazanych przez firmy wykonawcze mogą te czynności wykonywać nie powodując awarii urządzeń i uszkodzeń elementów saun.
Ważnym elementem serwisowej obsługi jest wymiana kamieni w piecach jako elementu najbardziej zużywającego się w saunie czy to elektrycznej czy opalanej drewne.
Firma Centrum Sauny Poznań może wykonywać te wszystkie usługi serwisowe po wcześniejszym podpisaniu Umowy serwisowej.
Koszty serwisowe uzależnione są od wielkości obiektu i jego lokalizacji.
Co może się zepsuć?
Co do awarii to najczęstszymi usterkami jeśli w ogóle można mówić o nadmiernej awaryjności uszkodzeniu ulegają grzałki piecy, klepsydry i wskaźniki.
Awarie te są powodowane głównie przez samych użytkowników a to głównie przez polewanie kamieni zbyt dużą ilością wody (nie poprzez chochlę tylko całym cebrem) a klepsydra poprzez opukiwanie jej lub obracanie nie poprzez element drewniany tylko przez bańkę.
Wskaźniki powinny być co jakiś czas jako elementy włosowate regulowane.
Przy skrajnym nieodpowiednim doborze sterowników dochodzi także do awarii sterowników (przekaźników lub całych płytek).
Awarii ale także powodowanej głównie przez użytkowników podlegają czujki umieszczane w samej saunie które są zakrywane lub zalewane wodą w celu podniesienia temperatury.
Niestety ale te urządzenia jakie montujemy nie mają funkcji informowania o wymaganym serwisie który faktycznie obligatoryjnie nie jest wymagany.
Ważnym elementem który powinien skłaniać obsługę saun do zawezwania serwisu jest np. obłożenie saun i jej stan.
Przy natężonej eksploatacji samo mycie ław może nie być efektywne a w związku z tym np. wskazane jest szlifowanie ław lub w ogóle wymiana listew.
Po wielu latach eksploatacji wskazana jest wymiana całych ław (elementy konstrukcyjne tracą na skutek wysokich temperatur panujących w saunie swoją wytrzymałość i stają się kruche a tym samym niebezpieczne dla użytkowników (możliwe załamania półek).
Po wielu latach w celu odnowienia wnętrza sauny zaleca się również wymianę paneli ściennych który na skutek pracy w wysokich temperaturach ciemnieją.
Trochę inny zakres prac wchodzi w serwisowanie łaźni parowej,tak dodatkowo oprócz czynności wymienionych poniżej wchodzi również odkamienianie kotła i sam serwis grzałek czy systemu generowania pary a to jest uzależnione od typu zamontowanego agregatu.
Poza tym należy sprawdzić poprawność działania urządzeń dodatkowych jak np. pompy zapachowe,solankowe.
Tutaj przykład, jakie czynności obejmuje serwis saun fińskich.