Zalecenia przy projektowaniu saun i łaźni parowych.
- Minimalna wys. pomieszczenia aby mogła tam zostać zamontowana sauna, przy piecach od 4,5kW to 200cm.
- Zapewnienie wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu (min. 6-krotna wymiana na godzinę).
- Zasilanie 3-fazowe przy kubaturze powyżej 4m3 (sauna 150x150x200), do tej kubatury wystarczy zasilanie 1-fazowe (oba zasilania oznaczone na projekcie jako pkt: „A” w postaci kabla o przekroju odpowiednim do mocy pieca, oznaczony w Charakterystyce projektu i zakończony 2mb na wys. 50cm od posadzki (poprzedzony odpowiednimi zabezpieczeniami i wył. różnicowym w tabl. rozdzielczej budynku).
- Standardowa grubość ściany sauny i sufitu to 7cm, przy obiektach publicznych stosuje się sufit podwójnie ocieplany o grub. 10cm.
- Wymagana dylatacja powietrzna pomiędzy ścianą sauny a budynkiem to 3-4cm, o które należy umniejszyć wymiar sauny. Jest to również luz bezpieczeństwa w przypadku krzywizn ścian.
- Podawane wymiary sauny są to wymiary zew. bez luzu, ten wymiar należy umniejszyć o podane parametry.
- Zalecana płytka na posadzce wykonana w poziomie, w obiekcie publicznym kratka ściekowa.
- Standardowe drzwi do sauny domowej to: 625 x 1800mm, publicznej 700 x 1850mm.
- Jeśli jest to możliwe to starać się projektować skos narożnika drzwi pod kątem 45o.
- Podstawowa lokalizacja pieca w saunie to umieszczenie go na ścianie drzwiowej. Takie umieszczenie pieca pozwala na lepszy klimat w saunie (chodzi o to że podczas wchodzenia do sauny następuje prawidłowy ciąg powietrza pod piecem i wtłoczenie go jakby do sauny z nagrzewanym już powietrzem od pieca. Inna lokalizacja choć nie wykluczona, to mieszanie powietrza zakłóca. Poza tym inaczej wtedy umieszczamy kanały wywiewne. Podstawowa zasada to umieszczenie wywiewu po przekątnej pieca.
- Piec należy starać się umieszczać jak najdalej siedzisk aby kąpiący się nie mieli z nim bezpośredniego kontaktu.
- Minimalna wys. sauny z piecem powyżej 4m3 to 190cm wew. Sauny publiczne z piecami o mocy powyżej 10,5kW min. 210cm wew. Dokładne wysokości są podane przy piecach.
- W przypadku projektowania sauny obok łaźni parowej, należy zachować 10cm pustkę powietrzną dobrze wentylowaną.
- W przypadku projektowania saun w skosach (np. na poddaszach domów) należy pamiętać o zasadzie iż pełen wymiar sauny jeśli chodzi o wysokość powinien być minimum w miejscu posadowienia pieca, uwzględniając typ i wymiar pieca.
- Drzwi w skosach mogą zaistnieć ale tylko w przypadku saun prywatnych niekomercyjnych.
- Minimalne światło otworu w murze dla drzwi standardowych 625mm to 72cm na wys. 196cm. Sauny publiczne posiadają skrzydła o szer. 70cm, w przypadku saun komercyjnych mogą to być 80cm.
- Łaźnie parowe powinny być wyposażone w pomieszczenia techniczne z odpowiednim uzbrojeniem (woda, kanalizacja, zasilanie 3-fazy, wentylacja grawitacyjna).
- Przy dużych łaźniach należy otwory drzwiowe lokalizować pośrodku ściany wejściowej aby umożliwić lokalizację ławek po obu stronach ścian bocznych.
- Pomieszczenia łaźni powinny być wyposażone w kratki ściekowe, wentylację mechaniczną z rekuperacją pary wodnej lub mieszalnikiem powietrza (odzyskiwane powietrze ma wilgotność do 100% co może w dłuższym czasie zakłócić prace systemów wentylacyjnych), zalecam wyposażenie pom. łaźni w węzę Knejpa lub słuchawki prysznicowe.
- W łaźniach domowych dopuszcza się wentylację grawitacyjną przestrzeni nadłaźniowej i samej łaźni na szczelnie.
- Sugerowane drzwi do łaźni bezprogowe, posadzka w samej łaźni obniżona o 1cm w stosunku do pom. przed łaźnią.
- Zadbać o to aby w najbliższej odległości od tych urządzeń (sauny, łaźni, tylarium, kabiny IR) znalazły się urządzenia do mycia przed sauną i schładzania po kąpieli saunowej). Skrócenie drogi komunikacyjnej obniży nam ryzyko wypadków na śliskich powierzchniach ciągów komunikacyjnych.
- Przy zastosowaniu Słonecznej Łąki zaleca się wentylację mechaniczna pomieszczenia relaksacyjnego gdzie jest umieszczone stanowisko łąki.
- W przypadku zastosowania zbiornika z zimną wodą należy dostosować warunki branżowe do konkretnego urządzenia (zbiornik przelewowy, napełniany jednokrotnie za każdym razem użytkowania, uwzględniający rekuperację i filtrację wody itd.) Zbiorniki z systemem rekuperacji i uzdatniania wody powinny mieć pomieszczenia techniczne o odpowiedniej wielkości i wejście z zewnątrz budynku oraz posiadać pom. na chemię (chlor, środki stabilizujące i inne oraz być wyposażone w umywalkę i wodę bieżącą).
- Niezbędnym elementem każdego nawet domowego spa (sauna, łaźnia parowa) jest zabezpieczenie w tym samym pomieszczeniu miejsca do mycia się przed skorzystaniem z sauny, łaźni, minibasenu jak również do schładzania po saunie, łaźni, minibasenie. Dodatkowo można te miejsca wyposażyć w atrakcje schładzające jak np. beczka z lodowatą wodą, wiadro bosmana, lodokap, prysznic wrażeń itp. Tutaj jednak wytyczne muszą być określone w ścisłym uzgodnieniu z parametrami danego urządzenia, a więc wpierw określenie co chcemy mieć w spa, później wytyczne branżowe dla poszczególnych Wykonawców (prąd, gaz, woda, kanaliza, wentylacja itd).
- Ostatnim niezbędnym elementem projektowania jest zadbanie o kącik wypoczynkowy z zielenią, strumykami lub muzyką relaksacyjną. Jest to niezbędny element prawidłowo przeprowadzonej kąpieli. Tutaj również obowiązują konkretne wytyczne do zamontowanych urządzeń (zasilanie prądowe, wodne, wentylacja) w zależności od zastosowanych rozwiązań.
Uwaga!
Podane opracowania są wytycznymi ogólnymi i powinny być zawsze zrewidowane po doborze konkretnych urządzeń do poszczególnych obiektów spa.