łaźnia - wnętrze
Minimalne wskazówki – warunki techniczne dla łaźni parowych
28 stycznia 2015
Sauna – wprowadzenie
28 stycznia 2015
Pokaż wszystko

Zalecenia przy projektowaniu saun i łaźni parowych

Ilustracja do Zalecenia przy projektowaniu saun i łaźni parowych

Zalecenia przy projektowaniu saun i łaźni parowych.

 1. Minimalna wys. pomieszczenia aby mogła tam  zostać zamontowana sauna, przy piecach od 4,5kW to 200cm.
 2. Zapewnienie wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu  (min. 6-krotna wymiana na godzinę).
 3. Zasilanie 3-fazowe przy kubaturze powyżej 4m3 (sauna 150x150x200), do tej  kubatury wystarczy zasilanie  1-fazowe (oba zasilania oznaczone na projekcie jako pkt: „A” w postaci kabla o przekroju odpowiednim  do  mocy  pieca, oznaczony w Charakterystyce projektu i zakończony 2mb na wys. 50cm od posadzki (poprzedzony odpowiednimi zabezpieczeniami i wył. różnicowym w tabl. rozdzielczej budynku).
 4.  Standardowa grubość ściany sauny i sufitu to 7cm, przy obiektach publicznych stosuje się sufit podwójnie ocieplany o grub. 10cm.
 5. Wymagana dylatacja powietrzna pomiędzy ścianą sauny a budynkiem to 3-4cm, o które należy umniejszyć wymiar sauny. Jest to również luz bezpieczeństwa w przypadku krzywizn ścian.
 6. Podawane wymiary sauny są to wymiary zew. bez luzu, ten wymiar należy umniejszyć o podane parametry.
 7. Zalecana płytka na posadzce wykonana w poziomie, w obiekcie publicznym kratka ściekowa.
 8. Standardowe drzwi do sauny domowej to: 625 x 1800mm, publicznej 700 x 1850mm.
 9. Jeśli jest to możliwe to starać się projektować skos narożnika drzwi pod kątem 45o.
 10. Podstawowa lokalizacja pieca w saunie to umieszczenie go na ścianie drzwiowej. Takie umieszczenie pieca pozwala na lepszy klimat w saunie (chodzi o to że podczas wchodzenia do sauny następuje prawidłowy ciąg powietrza pod piecem i wtłoczenie go jakby do sauny z nagrzewanym już powietrzem od pieca. Inna lokalizacja choć nie wykluczona, to mieszanie powietrza zakłóca. Poza tym inaczej wtedy umieszczamy kanały wywiewne. Podstawowa zasada to umieszczenie wywiewu po przekątnej pieca.
 11. Piec należy starać się umieszczać jak najdalej siedzisk aby kąpiący się nie mieli z nim bezpośredniego kontaktu.
 12. Minimalna wys. sauny z piecem powyżej 4m3 to 190cm wew. Sauny publiczne z piecami o mocy powyżej 10,5kW min. 210cm wew. Dokładne wysokości są podane przy piecach.
 13. W przypadku projektowania sauny obok łaźni parowej, należy zachować 10cm pustkę powietrzną dobrze wentylowaną.
 14. W przypadku projektowania saun w skosach (np. na poddaszach domów) należy pamiętać o zasadzie iż pełen wymiar sauny jeśli chodzi o wysokość powinien być minimum w miejscu posadowienia pieca, uwzględniając typ i wymiar pieca.
 15. Drzwi w skosach mogą zaistnieć ale tylko w przypadku saun prywatnych niekomercyjnych.
 16. Minimalne światło otworu w murze dla drzwi standardowych 625mm to 72cm na wys. 196cm. Sauny publiczne posiadają skrzydła o szer. 70cm, w przypadku saun komercyjnych mogą to być 80cm.
 17. Łaźnie parowe powinny być wyposażone w pomieszczenia techniczne z odpowiednim uzbrojeniem (woda, kanalizacja, zasilanie 3-fazy, wentylacja grawitacyjna).
 18. Przy dużych łaźniach należy otwory drzwiowe lokalizować pośrodku ściany wejściowej aby umożliwić lokalizację ławek po obu stronach ścian bocznych.
 19. Pomieszczenia łaźni powinny być wyposażone w kratki ściekowe, wentylację mechaniczną z rekuperacją pary wodnej lub mieszalnikiem powietrza (odzyskiwane powietrze ma wilgotność do 100% co może w dłuższym czasie zakłócić prace systemów wentylacyjnych), zalecam wyposażenie pom. łaźni w węzę Knejpa lub słuchawki prysznicowe.
 20. W łaźniach domowych dopuszcza się wentylację grawitacyjną przestrzeni nadłaźniowej i samej łaźni na szczelnie.
 21. Sugerowane drzwi do łaźni bezprogowe, posadzka w samej łaźni obniżona o 1cm w stosunku do pom. przed łaźnią.
 22. Zadbać o to aby w najbliższej odległości od tych urządzeń (sauny, łaźni, tylarium, kabiny IR) znalazły się urządzenia do mycia przed sauną i schładzania po kąpieli saunowej). Skrócenie drogi komunikacyjnej obniży nam ryzyko wypadków na śliskich powierzchniach ciągów komunikacyjnych.
 23. Przy zastosowaniu Słonecznej Łąki zaleca się wentylację mechaniczna pomieszczenia relaksacyjnego gdzie jest umieszczone stanowisko łąki.
 24. W przypadku zastosowania zbiornika z zimną wodą należy dostosować warunki branżowe do konkretnego urządzenia (zbiornik przelewowy, napełniany jednokrotnie za każdym razem użytkowania, uwzględniający rekuperację i filtrację wody itd.) Zbiorniki z systemem rekuperacji i uzdatniania wody powinny mieć pomieszczenia techniczne o odpowiedniej wielkości i wejście z zewnątrz budynku oraz posiadać pom. na chemię (chlor, środki stabilizujące i inne oraz być wyposażone w umywalkę i wodę bieżącą).
 25. Niezbędnym elementem każdego nawet domowego spa (sauna, łaźnia parowa) jest zabezpieczenie w tym samym pomieszczeniu miejsca do mycia się przed skorzystaniem z sauny, łaźni, minibasenu jak również do schładzania po saunie, łaźni, minibasenie. Dodatkowo można te miejsca wyposażyć w atrakcje schładzające jak np. beczka z lodowatą wodą, wiadro bosmana, lodokap, prysznic wrażeń itp. Tutaj jednak wytyczne muszą być określone w ścisłym uzgodnieniu z parametrami danego urządzenia, a więc wpierw określenie co chcemy mieć w spa, później wytyczne branżowe dla poszczególnych Wykonawców (prąd, gaz, woda, kanaliza, wentylacja itd).
 26. Ostatnim niezbędnym elementem projektowania jest zadbanie o kącik wypoczynkowy z zielenią, strumykami lub muzyką relaksacyjną. Jest to niezbędny element prawidłowo przeprowadzonej kąpieli. Tutaj również obowiązują konkretne wytyczne do zamontowanych urządzeń (zasilanie prądowe, wodne, wentylacja) w zależności od zastosowanych rozwiązań.


Uwaga!
Podane opracowania są wytycznymi ogólnymi i powinny być zawsze zrewidowane po doborze konkretnych urządzeń do poszczególnych obiektów spa.