35 lecie działalności spółki
To już 35 lat!
30 sierpnia 2016
mistrzostwa w saunowaniu 8
Zasady korzystania z sauny
3 listopada 2017
Pokaż wszystko

Czy „szklana sauna” to sauna czy ozdoba?

Sauna to miejsce, gdzie wspomagamy swoje zdrowie, uspakajamy nasze zmysły i doprowadzamy nasz organizm tak pod kątem fizycznym jak i psychicznym do pewnej równowagi.

Uzyskanie tych efektów jest możliwe przy zachowaniu idei sauny i całej ceremonii z tą formą kąpieli związanej.

Nowoczesne sauny i tak już znacznie odeszły od sauny tradycyjnej czyli tej z piecem opalanym drewnem, ścianami z bali, drzwiami pełnymi bez żadnych elementów szklanych.

To była prawdziwa sauna, jak ja określam pro-zdrowotna.

Dzisiejsze trendy to wymysły raczej projektantów i pośrednio ulegających im Producentów saun którzy nie chcąc tracić Klienta idą w kierunku,  jak ja określam saun dekoracyjnych, wzorniczych które mają być raczej ładnym wystrojem pokoju kąpielowego, a nie urządzeniem pro-zdrowotnym.

No bo jakież parametry można otrzymać w pomieszczeniu zbudowanym częściowo,a raczej w dużej mierze ze szkła, ceramiki czy wręcz blachy?

Jest to jak najbardziej dobry budulec do takich urządzeń jak np. ostatnio  modna łaźnia śródziemnomorska (patrz zdjęcie), ale do sauny jak najmniej odpowiednie.

 

Do budowy saun od początku tej formy kąpieli stosowało się drewno o bardzo dobrych parametrach kumulacyjności cieplnej, stąd tak popularne gatunki drewna skandynawskiego, syberyjskiego czy kanadyjskiego, pozyskiwanego z zimnych regionów świata, aby otrzymać te właśnie parametry cieplne sauny.

Szkło, kamień, ceramika są ich zaprzeczeniem, mile natomiast widziane przy łażniach parowych,ale jest to jak zapewne Państwo wiecie, zdecydowanie odmienna forma kąpieli w stosunku do sauny fińskiej.

Stąd moje określenie „dekoracyjna”, gdyż spełnia ona raczej te wymagania, bo z prawdziwą sauną nie ma już zbyt dużo wspólnego.

Montowanie dużych przeszkleń wiąże się z koniecznością znacznego zwiększenia mocy piecy grzewczych, aby zapewnić temperatury jakie powinny nam towarzyszyć w takiej kąpieli.

Trzeba mieć świadomość, iż  każdy  m2 szkła,betonu,cegły to dodatkowo 1,2-1,5m3 kubatury sauny więcej brane pod uwagę  przy doborze mocy pieca.

To jednak nie wszystko, gdyż zwiększenie mocy pieca to niby nie problem jeśli ktoś ma za nic problemy energetyczne i ekologiczne, ale  moc pieca nie kończy problemu.

Trzeba się bowiem liczyć, iż wchodząc do tak mocno szklanej sauny nasz organizm będzie narażony cały czas na bardzo agresywne ciepło wydzielane z ciągle pracującego pieca, w saunach szklanych rzadko kiedy ten piec się wyłącza, a to już jest bardzo duży dyskomfort w kąpieli saunowej.

Zupełnym jednak nieporozumieniem jest stosowanie tak dużych elementów szklanych przy saunach z funkcją pieca kombi (tzw.sanaria,bio-sauny,). Głównie z tego względu, iż większość pary zamieniona podczas pracy agregatu zostaje skroplona na szybie sauny. Poza tym projektant tworząc taką wizje sauny „widzi”  ją w stanie „spoczynku”  i taką sprzedaje Inwestorowi na papierze czy wizualizacji.

szklany front sauny

szklany front sauny

Przez szklane ściany wszystko wewnątrz wygląda pięknie,różne gatunki drewna,najlepiej o różnych barwach i odcieniach, różne wersje oświetlenia itd.

sauna - dwie ściany szklane

sauna – dwie ściany szklane

Tak naprawdę jednak podczas używania tej sauny to wszystko z zewnątrz jest niewidoczne, szybę pokrywa para wodna i tego efektu zaprojektowanego i często opłacanego zwiększonymi kosztami eksploatacji po prostu brak.

 

 

 

 

W przypadku bio-saun (sanariów,tylariów) stosowanie elementów szklanych również pogarsza nam komfort cieplny, a poza tym zmusza nas do specjalnej impregnacji części elementów drewnianych sauny szczególnie w okolicach tych elementów szklanych, gdyż są one narażone na dużą ilość wody jaka się wytrąca z pary którą generują piece kombi.

W takich przypadkach ściany i sufit saun również powinny być pokryte specjalnymi lakierami powstrzymującymi zbytnie wchłanianie wody przez drewno.

Nie wspomnę tutaj o rzeczy najistotniejszej czyli o komforcie cieplnym podczas kąpieli, ten komfort może nam zapewnić tylko dobry gatunek drewna jakim wykładamy ściany i sufit kabiny, im go więcej i lepszej jakości (czytaj kumulacyjności cieplnej) tym wyższy komfort i mniejsza częstotliwość załączania się pieca.

Przy tak dużych szkleniach, tym bardziej pojedyńczą  szybą, jest duże prawdopodobieństwo, że piec zmuszony będzie cały czas do grzania, aby utrzymać zadaną temperaturę.

Jeśli ktoś nie liczy się ze zużyciem energii to może przemówi do Niego szkodliwy wpływ promieniowania magnetycznego, które może nieduże, ale jednak występuje podczas pracy grzałek.

Pomijam tutaj sprawę intymności kąpieli, sauna to przede wszystkim miejsce kąpieli, a więc czynności raczej intymnej, przynajmniej w określonym już wieku.

 

Wszystkie te uwagi są nieistotne jeśli sauna ma stanowić tylko i wyłącznie wyposażenie pięknego nowoczesnego pokoju kąpielowego, a kąpiel w takiej saunie będzie bardzo sporadycznym zabiegiem higienicznym.